Animacje podczas Manifestacji Poetyckich

Zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w ramach tegorocznych 9. Manifestacji Poetyckich.

Od kreski do poruszenia – pokaz filmów animowanych i spotkanie z ich autorkami: Małgorzatą Bosek, Martą Pajek, Ewą Borysewicz oraz historyczką sztuki Hanną Margolis.

Prowadzenie: Agnieszka Kozłowska

„Polski film animowany realizowany przez kobiety jest niemal nieopisany. Animatorki tworzą, wysyłają swoje filmy na festiwale, zdobywają na nich nagrody, a jakby ich nie było. Wciąż funkcjonują w cieniu wielkich mistrzów, których nazwisk nie będę tu wymieniać, bo chcę całkowitą uwagę poświęcić animatorkom.

Nie zastanawiałam się, kogo zaprosić do wspólnej rozmowy, bo wybór był dla mnie oczywisty. Małgorzata Bosek, Marta Pajek i Ewa Borysewicz debiutowały w XXI wieku. Co prawda na swoim koncie mają dopiero po 2-3 filmy, ale od razu budzą zainteresowanie widza.

Wszystkie tworzą animację autorską, co oznacza, że odpowiadają za każdą warstwę swego dzieła: scenariuszową, plastyczną, dźwiękową.

Łączy je skupiony, osobisty ton wypowiedzi. Nie usłyszmy od nich deklaracji światopoglądowych, nie skandują haseł, lecz tworzą intymne światy. Nie rezygnują przy tym z podejmowania także tematów społecznych. W spotkaniu z ich animacjami równie ważne są pytania: co dzieło znaczy oraz: jak na nas ono działa.

Będziemy rozmawiać o twórczym warsztacie, o wyborze środków wyrazu, inspiracjach, o procesualności działań, wyrażalności i niewyrażalności przez słowo i obraz. Omawiając dzieła filmowe, zwrócimy także uwagę na ich warstwę emocjonalną i sprawdzimy, jakie prezentowane animacje wywołują w nas emocje.

Przed rozmową obejrzymy Dokumanimo Małgorzaty Bosek, Snępowinę Marty Pajek i Do serca twego Ewy Borysewicz. Kontekstem dla spotkania będą prace graficzne, kolażowe i filmowe twórczyń prezentowane w trakcie Manifestacji Poetyckich.”

Agnieszka Kozłowska

Małgorzata Bosek

Ukończyła Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w 1995 kurs animacji w Studio Miniatur Filmowych. Przez kilka lat godziła pracę najemnego animatora  z własną twórczością plastyczną. Te dwie ścieżki spotkały się w jej debiucie filmowym Dokumanimo. Miała 8 wystaw indywidualnych prezentujących kolaże, tkaniny oraz zbiory artystyczne m.in. rozrastającą się pracę Zbiór guzików znalezionych na ulicy. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych.

Marta Pajek

Niezależna autorka filmów animowanych. Jest absolwentką ASP w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni Jerzego Kuci. Autorka krótkich filmów – Po Jabłkach, Za Ścianą oraz wielokrotnie nagradzanego filmu Snępowina, który jest jej debiutem profesjonalnym. Współpracuje z autorami spektakli teatralnych oraz prowadzi warsztaty z filmu animowanego. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Ewa Borysewicz

Absolwentka ASP w Krakowie. Jej studencki film animowany Kto by pomyślał? (2009) otrzymał nagrody na festiwalach filmowych w kraju i za granicą. W 2012 roku odbyła program rezydencji artystycznej w Tokio organizowany przez Ministerstwo Kultury Japonii i JAPIC.
Mieszka i pracuje w Krakowie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s